А в якій точці знаходимося ми? «Точка нуль» Артема Чеха як спосіб рефлексії та перепроживання війни

 

А в якій точці знаходимося ми? «Точка нуль» Артема Чеха як спосіб рефлексії та перепроживання війни

Чех Артем. Точка нуль [Текст] / Артем Чех. - Чернівці : Видавець Померанцев Святослав, 2023. - 216 с. 

Як писати зараз про війну так, щоб це було об’єктивно? Що це буде за жанр? Репортажі, свідчення очевидців, хронологічна фіксація фактів порушень основних прав людини, відеозаписи врешті-решт…Та чи можуть вони всі бути ближчим для нас і зрозумілим кожному? Що відбувається в нашому мозку, коли ми, лише оговтавшись від травми, поспішаємо прочитати про неї більше, замінюючи записи на внутрішній плівці таким чином, ніби нас на цих кадрах і зовсім не існувало? Рефлексії завжди передує потужний захист нашої психіки, а отже ми можемо оцінювати лише минулий досвід. Власне про це і є «Точка нуль». 

Написана і вперше видана у 2017 році, книга демонструє нам події з погляду звичайної людини, на той час мобілізованого журналіста Артема Чеха в 2015 році: «Сповнений якогось хворобливого бажання чимшвидше вдягнути форму й ходити в піксельці, як усі ті, інші, на яких дивився впродовж останнього року зі змішаним почуттям захвату та провини. Хоча я знав, що мене неодмінно мобілізують. Я не в січні, то у квітні. Як не у квітні, то в червні. Такі речі відчуваєш. Я навіть звільнився з роботи. Книжку хотів дописати. Не встиг». Ці слова ми читаємо на початку, знаючи, що насправді книга головного героя вже у нас в руках. Доволі типова ситуація для сучасних авторів, проте саме такі короткі нотатки, на мій погляд, певний час виконували роль психотерапії, а формування їх в цілісну картину (липень 2016 року), дозволяло поглянути на події вже не з позиції військового. Мова тут більше йде про ідентифікацію особистості, перехід від статусу «військовий», якого герой набуває в збройних силах, під час акту ініціації «Благословення – це плацебо […]. Це точка нуль […]. Це постриг у нову істоту, якою я ніколи б не став за інших обставин», назад, до статусу «письменник», тобто цивільний, що Артем описує як «місточок, написання і видання цієї книжки для того, щоб закрити цю тему і більше до неї не повертатися. Хоча адаптація була дуже складною».

Ще одне – вона є продуктом свого часу. В хорошому сенсі, нічого не подумайте. Про що я. Якби ви зараз написали, що війна це нецікаво, немодно і все таке, вас би неодмінно закенселили в твіттері. Самі подумайте, читаєте ви книгу про війну (використаю такий стереотип, бо кращого поки не придумали), очікуєте розповідей про героїчні штурми посадок, сміливість, патріотизм, а бачите слова: «Війна – це нецікаво. Розповіді тих, хто цілувався з нею взасос, - такі самі буденні, як і розповіді про своїх колишніх. […] Солдатам війна нецікава, ще менше вона їм потрібна».

Зараз, якщо бути до кінця чесним зі своїми реакціями, це без сумніву викличе злість на того, хто так написав. Та справа в тому, що це правда. На той час, ми ніяк не могли говорити, що в контекст війни залучені всі. Ця книга про досвід 10 місяців життя, який завжди буде особистим і обмеженим «маленький досвід маленької людини, яка потрапила в певні обставини», як це влучно коментує сам Артем Чех. Символічно, що неокуповану територію України того часу, автор називає Великою землею. Тож якщо вам не близький цей герой з 2015-го, то це цілком зрозуміло, бо ви читаєте це виплаканими очима 2022-2023.

А тепер погляньмо на цю цитату: «Ми чесно зізнаємося в найстрахітливіших домислах, що війна ніколи не закінчиться. Вона або згасне, або переросте в щось жахливіше, монструозне, безкомпромісне. Мають минути десятиліття, щоб загоїлася вся ця оранка. Як скоро така війна закінчиться? За рік, два, п’ять. Але вона ще довго житиме в душах її свідків».

І ось ми прокидаємося 24 лютого. В точці нуль. В точці ескалації конфлікту, інвазії Росії в Україну, повномасштабного вторгнення і ще десятка назв, які не охоплюють спектр емоцій кожного з нас. Закриваємо коло, стираючи емоції прочитанням новин, що ніби то не про нас. Злам необхідно заповнювати «наче рік у кріокамері або в летаргійному сні. Щоб забути або просто не знати».

Я не хочу бути в історичному корпусі літературознавства якогось як письменник-ветеран. 

Артем Чех – український письменник, автор романів «Точка нуль», «Район Д», «Хто ти такий?». Від початку повномасштабного вторгнення повернувся до лав Збройних сил України, де служить і нині. 

Цитати автора взяті із запису обговорення та презентації книги на Meridian Czernowitz 2023 на You Tube каналі "Суспільне Чернівці"

Підготувала Теленько Катерина