Він повертав краю його багатовікову історію. До сторіччя археолога- Бориса Тимощука.

Тиждень, що минає, можна без перебільшення назвати тижнем Бориса Тимощука. Саме 7 квітня цього року виповнилося сто років від дня народження видатного українського археолога, вченого із світовим ім’ям, доктора історичних наук Бориса Онисимовича Тимощука (1919-2003).

Він все своє наукове життя присвятив, аби чернівчанам та буковинцям повернути їхню давню багатовікову історію. Проте він залишив по собі ще один дуже важливий скарб - Вчителя талановитих і небайдужих студентів, які зберігають пам‘ять свого викладача. І саме вдячні студенти, правда на сьогодні це вже поважні науковці, 8 квітня 2019 року провели Міжнародну наукову конференцію «Per aspera ad astra» присвячену 100-літтю свого вчителя - Бориса Тимощука на базі факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Окрім науковців кафедри історії стародавнього світу, середніх віків та музеєзнавства Чернівецького національного університету імені Ю.Федьковича на чолі з професором Михайлом Чучком, в Чернівці приїхали взяти участь в роботі конференції та прислали свої наукові доповіді і пошанували знаного і шанованого науковця провідні дослідники археології з Австрії, Німеччини, Молдови, Угорщини, Польщі, із українських міст – Львова, Луцька, Харкова, Вінниці, Ужгорода, Тернополя, Івано-Франківська, Кам’янця - Подільського. Дуже достойне товариство прибуло із столиці України. Це безсумнівно науковці з Інституту археології НАН України, Національного Києво - Печерського історико - культурного заповідника, дослідники – музеєзнавці та краєзнавці Буковини і України. На конференції звучали доповіді, присвячені актуальним питанням історії та археології, які впродовж десятиліть ретельно досліджував Борис Тимощук: старожитності кам’яної доби епохи палеометалу й раннього заліза межиріччя Верхнього Пруту і Середнього Дністра; слов’яно – руська археологія; пам’ятки козацької доби, історичне краєзнавство й охорона та використання об’єктів історико-культурної спадщини Чернівецької області.

«Per aspera ad astra»: до 100-літнього ювілею відомого археолога Бориса Тимощука: Тези доповідей Міжнародної наукової конференції (м.Чернівці, 8 квітня 2019 р.). – Чернівці : Чернів. нац. ун-т, 2019. – 139 с.

1.
Л.П.Михайлина виступає з доповіддю про Б.О.Тимощука на пленарному засіданні конференції.

Матеріали і доповіді цього наукового зібрання видані і презентовані на конференції, так що з ними можна вже познайомитись. І небайдужі до давньої історії Чернівців та Буковини дослідники, науковці, краєзнавці, екскурсоводи, журналісти, вчителі, учні, та просто всі, хто хоче пізнати нові сторінки своєї батьківщини, знайдуть для себе багато нових цікавих документальних фактів.

Урочисте погашення конвертів і блоків-марок на відкритті конференції


 
На конференції також було проведено погашення поштових марок, які були випущені до ювілею Б.О.Тимощука. На двох марках-блоках були увіковічені світлини із різночасовими портретами вченого, місця де він здійснював розкопки та присвячені йому меморіальні дошки.
 
 
Один із поштових блоків-марок присвячених ювілею Б.О.Тимощука.
 
 
 
 І ще один гідний подарунок для улюбленого викладача зробили його студенти, про який, без перебільшення, мріє кожен науковець. Це два дуже талановиті і скрупульозні в наукових дослідженнях студенти Тимощука – археолог, доктор історичних наук, донедавна генеральний директор Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, голова Українсько-Румунської комісії з історії, археології, етнології та фольклористики при Президії НАН України, заступник редактора наукового збірника «Археологічні студії», член Спілки археологів України і член ІКОМОСУ Любомир Михайлина та доктор історичних наук, професор, заступник Генерального директора з наукової роботи Національного Києво - Печерського історико - культурного заповідника Сергій Пивоваров підготували та видали ґрунтовно написану біографією Бориса Тимощука із світлинами та бібліографічний покажчик праць славетного науковця. У виданні відзначено вклад ученого у вивчення найдавнішого минулого Буковини, проаналізовані його основні праці з історії давніх слов’ян та Київської Русі. Важливим моментом в наукових дослідженнях Бориса Тимощука є його праці у вивченні формування слов’янської общини та еволюції язичницьких вірувань та обрядів.

Науковці і всі небайдужі до історичного минулого Буковини та України відкриють для себе як поважні видання науковця, так і дуже вартісні публікації в періодичних виданнях та фахових монографіях, які вже давно стали бібліографічною рідкістю.
 
 
 
 
Презентація С.В.Пивоваровим книги «Археолог, який став легендою»
 
 
 
Михайлина Л.П., Пивоваров С.В. Археолог, який став легендою. До 100-річчя з дня народження Б.О.Тимощука. – Київ : Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, Фенікс, 2019. – 98 с.

Звичайно, що вдячні студенти разом з родиною поклонились світлій пам‘яті свого викладача на могилі в Історико- культурному заповіднику «Кладовище на Зеленій вулиці», поклали квіти до меморіальної дошки на вулиці Степана Бандери, 9, де мешкав Борис Онисимович.
 
 
 
 
 
Учні і «учні учнів» Б.О.Тимощука на могилі свого Вчителя


Але найдорожчий подарунок всі його учні здійснили напередодні, 6 квітня, коли вони зібралися і поїхали на Чорнівське городище першої половини ХІІІ ст. добре відоме як на Буковині так і на Україні. На пам’ятці, яка вже тривалий час вивчається науковцями Чернівецького національного університету, були вивчені перевідкладені нашарування та виявлені цікаві знахідки: фрагменти гончарної кераміки, візантійських амфор, скляні браслети, предмети побуту й озброєння, прикраси. Після вивчення і публікації ці знахідки будуть передані до Чернівецького краєзнавчого музею. Традиційно це відбувається напередодні дня народження Б.О.Тимощука.